Trestne stíhať zničenie nelegálnych nahrávok je absurdné

20. júl 2020
PENTA

Kauza Gorila opäť strhla na seba pozornosť a to dokonca uprostred leta, ktoré je bohaté na plagiátorské kauzy predstaviteľov súčasnej vládnej koalície. Gorila vďačí tejto neočakávanej pozornosti Svetovému združeniu bývalých politických väzňov. To ešte vlani malo podať trestné oznámenie kvôli skartácii originálu nahrávky, ktorá sa mala týkať nezákonných odpočúvaní v kauze Gorila.

Ako sa vyšetruje Gorila?

25. okt 2019
PENTA

Napriek tomu, že samotné vyšetrovanie kauzy už trvá skoro 8 rokov, sú o podrobnostiach a výsledkoch tohto vyšetrovania známe len veľmi útržkovité informácie. Dozorujúci prokurátor a aj vedenie polície opakovane avizovali, že predložia o výsledkoch vyšetrovania podrobnú správu. Dodnes sa tak nestalo. Rozhodli sme sa preto, že na základe dostupných informácií ponúkneme vecný a faktografický pohľad k tomu, ako sa vyšetrovanie vyvíjalo a kam sa k dnešnému dňu dostalo.

Ako sa našiel USB kľúč u Kočnera?

10. okt 2019
Martin Danko

Denník SME priniesol v pondelok 7.10.2019 článok, ktorý detailne informuje o tom, ako prebiehala domová prehliadka v nehnuteľnostiach Mariána Kočnera. Leitmotívom článku je priam detektívne podaný príbeh nájdenia USB kľúča s nahrávkami z kauzy Gorila. Je pritom zarážajúce, že SME vcelku otvorene priznáva, že USB kľúč mohol byť do Kočnerovho domu „podhodený“. Ak by sa to potvrdilo, môže to mať značné dopady na zákonnosť dôkazov, ktoré boli nájdené počas domovej prehliadky. Nehovoriac o dôveryhodnosti obsahu takto zaistených predmetov. 

Údajné nahrávky z Gorily nemôžu slúžiť ako dôkaz

30. apr 2019
Škubla & Partneri

V mediách sa v poslednom období opakovane objavili konštatácie, podľa ktorých je možné prax, ktorú použili súdy v tzv. kauze Eugena Čuňa, aplikovať aj na nahrávky z kauzy Gorila. Inými slovami, ak súd uznal použiteľnosť nahrávok na trestnoprávne účely v kauze Čuňo, tak sa týmto precedensom môže riadiť aj pri kauze Gorila. Sme presvedčení, že je to veľmi chybná analógia a ponúkame k tomuto tvrdeniu konkrétne argumenty.

Prezident má pravdu. Spravodajské hry sú neprípustné.

15. sep 2017
Jaroslav Haščák, Managing Partner Penta Investments

Prezident SR Andrej Kiska je nútený opätovne reagovať na nepríjemnosti, ktoré mala jeho rodinná firma KTAG pri platení daní. Tentoraz nie na patálie s daňovými úradníkmi, či vyšetrovateľmi, ale na nelegálne zverejňovanie jej daňových tajomstiev.

A čo ústavnosť, páni poslanci?

22. jan 2016
Škubla & Partneri

Pri súčasnej inflácii právnych predpisov si už akosi zvykáme, že parlament často vydá predpis aj bez dôsledného uváženia právnych (a iných) dôsledkov tohto predpisu a následne čiastkovými novelami pristupuje k jeho zmene v závislosti od škôd, ktoré napáchal alebo v budúcnosti pravdepodobne napácha.

Čas odpočúvania a odpočívania

4. nov 2015
Škubla & Partneri

Dobre napísané zákony alebo rozumná súdna prax by mali určiť hranice, kedy príslušné orgány na základe súdneho rozhodnutia či „zo zákona" aj pred ním odpočúvať môžu a kedy naopak majú záznamové zariadenia nasadené ako informačno-technické prostriedky (ITP) - obrazne povedané - odpočívať.

Quo vadis, súdna kontrola I.

25. okt 2015
Škubla & Partneri

Týmto príspevkom by sme radi „odštartovali" právno-osvetové okienko týkajúce sa reálií slovenského odpočúvania. Nazvali sme ho „Vaše súkromie - naša vec". Nejde o vzletné pomenovanie, naopak, skôr o smutné vyjadrenie (hádam už minulých) pomerov v pokrývaní súkromia slovenskými orgánmi oprávnenými nasadzovať tzv. informačno-technické prostriedky (t.j. „odpočúvať").

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.