Papierové škatule Daniela Lipšica I. - Principiálne neprincipiálny

Papierové škatule Daniela Lipšica I. - Principiálne neprincipiálny

Martin Škubla

Prevzatie papierových krabíc, v ktorých sa nachádzajú jednotlivé listinné dôkazy ..., pričom je v zápisnici zapísaná len papierová krabica bez konkretizácie jej obsahu, je realizovaný vyšetrovací úkon v rozpore s Trestným poriadkom a preto tieto dôkazy ... nemôžu byť použité v trestnom konaní .... takýto úkon už nemožno dodatočne ... konvalidovať, že by si napr. ... vyšetrovateľ predvolal svedka Matoviča a chcel s ním prejsť a zapísať obsah jednotlivých krabíc, pretože už nie je možné vylúčiť fakt, že do týchto dokumentov boli založené aj iné dôkazy (možno aj sfalšované), ktoré I. Matovič nevydal.

Jozef Šátek v diskusii k článku http://domov.sme.sk/c/20095311/matovic-odovzdaval-vysetrovatelom-uctovnictvo.html


Čo si predstaví priemerný slovenský spotrebiteľ politických sľubov, keď počuje „padni komu padni", „zákon platí pre všetkých", či „rozviazal som polícii ruky"? Roky masívnej verbálnej investície do opakovania týchto hesiel už pomohli vzniknúť Pavlovovmu reflexu u slovenských voličov. Mať totiž tieto slogany na magnetkách na chladničke, to aby ste normálne čakali, že z nej vystúpi osobne - exminister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic.

Niektoré výroky sa jednoducho sprivatizujú, závisí to len a len od šikovnosti spíkra. Iné zase ostanú zabudnuté v mediálnom šume a vyvolajú len osamotený rozhorčený výkrik z internetovej diskusie ako napríklad:

...minister vnútra D. Lipšic ani jeho verejné slovné "garancie" nie sú základom pre "rozviazanie rúk vyšetrovateľom". Najlepšou zárukou je súbor opatrení, aby minister, či policajný prezident, alebo iný služobný policajný funkcionár nemohol žiadnym spôsobom - skrytým či otvoreným - zasahovať do kompetencií orgánov činných v trestnom konaní t.j. vyšetrovateľov. K tomuto je málo verbálna garancia, k tomuto je treba ubrať si z vlastných kompetencií. (Reakcia k článku: Lipšic by zverejnil spisy v kauze financovania Smeru, SME 12. 12. 2010).

Za tento intelektuálny úpadok vedenia policajného zboru je priamo zodpovedný minister vnútra Daniel Lipšic." (Reakcia k článku: Do policajtky ani ružou? SME 22. 9. 2011).

Lipšic vystupoval na tlačovej besede v prvom rade ako minister vnútra a ako taký by si mal najprv pozametať pred vlastným prahom... Je tragikomické sledovať ako sa s hereckými pauzami vyjadruje na margo morálnej úrovni sudcov, prokurátorov a advokátov." (Reakcia k článku: Tichý oskarový priateľ Michálika, SME 17. 6. 2011).

Nie, tieto výroky nevypisuje do diskusií anonymne právnik Penty, ale už raz citovaný Jozef Šátek. Spomenul som si na ne, keď sa nedávno rozpútala kauza Matovič a Daniel Lipšic sa začal vyjadrovať k procesným pochybeniam polície. Slová tohto rozväzovača aj zväzovača rúk polície mi pripomenuli, akým dvojakým metrom meria. Ako mu to práve vyhovuje.

Papierové škatule a principiálne neprincipiálny ex-minister

Keďže boli vrátené rozpečatené spisy, nevieme verifikovať a ani potvrdiť úplnú zhodu vrátených listín s pôvodnými listinami vydanými pri vydaní veci ...".

Toto nie je vyjadrenie právneho zástupcu Igora Matoviča v kauze Borová, ale právnika dvoch spoločností z kauzy Gorila, ktorým bolo zaistené Lipšicovým špeciálnym tímom v januári 2012 účtovníctvo pri tzv. vydaní veci podľa Trestného poriadku. Podľa interného zápisu právnika prítomného pri úkone odovzdania dokumentov „osobe vydávajúcej vec" vyšetrovateľ napokon aj ústne uznal, že už samotné preberanie dokumentov bolo vykonané zle.

Lipšicove policajtky a policajti preberali šanóny. Bez „inventarizácie" listín v nich obsiahnutých.

V januári 2012 sa rozbehlo vyšetrovanie kauzy Gorila. Minister vnútra napol svaly, expresne vytvoril špeciálny tím a ten rovnako „expresne" začal preberať rôzne účtovníctva dotknutých firiem. Komické historky z tohto „preberania" sú hodné samostatného blogu.

Poviem však aspoň toľko, že - možno s výnimkou jednej spoločnosti - sa pri preberaní archiválií spoločností zo skupiny Penta samozrejme nepreberali jednotlivé listiny. Ale Lipšicove policajtky a policajti preberali šanóny. Bez „inventarizácie" listín v nich obsiahnutých.

Šanóny sa však aspoň pečatili (rovnako ako u Matoviča). Takže sme logicky predpokladali, že aspoň o ich rozpečaťovaní (a následnom kopírovaní a vrátení listín) bude spísaná zápisnica s ich podrobnou inventarizáciou.

Pri polícii však nie vždy logické predpoklady vyjdú.

A tak sa nám vrátili dokumenty rozpečatené bez toho, aby bolo možné verifikovať, čo bolo a čo nebolo prevzaté na účely trestného konania Gorila. A môj koncipient si vypočul zahanbujúce priznanie vyšetrovateľa, že oni postupovali nesprávne už na začiatku - pri ich preberaní.

Takže aj Gorila tím má v rukách škatule „zákonne" získaných dôkazov.

O štyri roky pri zaisťovaní účtovnej dokumentácie spoločnosti pána Matoviča v obci Borová školil právny zástupca D. Lipšic vyšetrovateľa NaKA, „pretože vyšetrovateľ odmietol jeho návrh na odovzdávanie jednotlivých objednávok, faktúr a ďalších dokumentov".

Školenie bolo nepochybne potrebné, lebo pán Menčík pochybil. Rovnako ako Lipšicov tím v kauze Gorila. No hoci J. Šátek bude možno protestovať, vyšetrovateľ Menčík má ešte stále možnosť pri rozpečaťovaní škatúľ urobiť súpis tam uvedených písomností za prítomnosti Matoviča. V kauze Gorila však aj túto náhradnú príležitosť Lipšicovi muži trestuhodne premeškali.

Podnety od exministra

Koncom minulého roka priniesol portál Aktuality.sk sériu článkov o kauze Gorila. Prinajmenšom v jednom prípade podľa nás čerpal z informácií, ktoré pochádzali zo zabavenej účtovnej dokumentácie spoločnosti HM Invest, a.s..

Pozrel som si teda zápisnicu z vydania veci - účtovnej dokumentácie HM Investu do rúk Gorila tímu (zastupovali sme ich v inej veci, z ktorej vyplynulo, že ich časť účtovníctva skončila na polícii, o čom bola práve táto zápisnica). Zaujímalo ma, či Lipšicovi muži aplikovali na túto - podľa jeho blogu Kačka v kauze Gorila kľúčovú - spoločnosť škatuľovú (šanónovú) metódu alebo preberali písomnosti jednotlivo. No a samozrejme vyhrala to tá prvá metóda! Takže aj Gorila tím má v rukách škatule „zákonne" získaných dôkazov.

Bude zaujímavé sledovať ďalšiu argumentáciu D. Lipšica vo veci Matovič.

D. Lipšic totiž tvrdí, že sa v kauze Matovič obáva manipulácie dôkazov a tendenčných procesných pochybení. Pri HM Investe (a nielen tam) ich má kopec rovnakých cez kopirák. Asi ho prizveme do klientovho právneho tímu. Jeho argumentácia v kauze Matovič bude totiž v kauze Gorila podnetná.
 
foto: Tomas Urbelionis/Shutterstock.com
 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.