Úloha redaktorky Denníka N, Moniky Tódovej, v spise Gorila

Úloha redaktorky Denníka N, Moniky Tódovej, v spise Gorila

Spis Gorila

Redakcia Denníka N nakladá s doslovnými citáciami spisu Gorila, ktorého dôveryhodnosť nebola preukázaná, pomaly ako s biblickým textom. Máme preto pre jej redakciu podnet, ako si upratať vo vlastnej kuchyni a zároveň urobiť verejnosti službu.

Citácie zo spisu Gorila:

„REJDA hovorí, že mu novinárka Žemlová (SME) hovorila: „Jano, ak máš niečo na SIS, ja to uverejním hneď." VARGA hovorí REJDOVI aby to Žemlovej pustil."


A ďalej:

„REJDA v priebehu 13. týždňa 2006 na pokyn Zoltána VARGU ako protiopatrenie k zisteniam SIS kontaktoval novinárku denníka SME Moniku ŽEMLOVÚ (s ktorou udržuje neštandardné vzťahy) a poskytol jej na zverejnenie diskreditačné materiály k funkcionárom Slovenskej informačnej služby, ktoré boli v priebehu 14. týždňa 2006 ŽEMLOVOU aj čiastočne zverejnené. ... Kontakty na ŽEMLOVÚ a ŽITNÉHO získal REJDA od svojho predchodcu vo funkcii PaedDr. Igora ORAVCA."


V článkoch o kauze v Denníku N a SME čerpá Monika Tódová (za slobodna Žemlová) aj z vyjadrení Jána Rejdu. Nikdy však verejne neuviedla a ani iný novinár sa tomu nevenoval v publikovanom materiáli, čo majú znamenať vyjadrenia v spise, podľa ktorých má byť nástrojom medializácie Jána Rejdu v boji so SIS, na čo mala poukazovať správa SIS policajnej inšpekcii, citovaná v údajnom spise, ako dôkaz nevhodného Rejdovho správania vo vysokej policajnej funkcii. Správa SIS údajne dodáva, že Rejda s novinárkou s menom zhodným, ako je dievčenské meno Moniky Tódovej, „udržuje neštandardné vzťahy", neobjasňuje však tieto vzťahy a ani z údajných analytických prepisov v spise nevyplýva, v čom by mali spočívať.

Pre Moniku Tódovú by tak bolo dobré uviesť tieto skutočnosti na pravú mieru, keď už je pre jej nadriadených (pán Fila) spis Gorila zdrojom nielen pre investigatívu a spravodajstvo, ale aj pre bulvárne humorné vložky ako jeho posledný článok. Podporí to dôveryhodnosť jej príspevkov k tejto téme, ktorej sa očividne ešte mieni venovať.

Pre úplnosť, druhý v spise Gorila uvádzaný novinár - M. Žitný - sa od toho, že by bol mediálnym nástrojom Rejdu, dištancoval tu.

 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.