Ako sa dá z h...a upliesť bič

Ako sa dá z h...a upliesť bič

Martin Danko

Nijak inak, ako týmto ľudovým výrazom neviem charakterizovať komentár redaktora denníka N Tomáša Gálisa „Mocná a malomocná Penta". Malomocenstvo je nemoc, ktorá sa mi často spája s biblickými príbehmi o uzdravení, pričom však Biblia nie je plná len príbehov o vyliečených malomocných, ale aj o úspešnom, či neúspešnom liečení posadnutých.

Skupina novinárov, ktorá odišla z denníka SME a založila denník N, je podľa môjho názoru posadnutá Pentou. Denník N má zvláštny talent akúkoľvek banálnu udalosť zo života Penty multiplikovať mediálnymi výstupmi a urobiť z toho priam udalosť epického významu. Nedávno to predviedol aj tým, že z facebookovej zmienky poslanca Miroslava Beblavého o tom, že sa stretol so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom, vyprodukoval denník N hneď 2 výstupy v podobe článku a autorského komentára.

Chcelo by sa povedať známy bonmot z komédie Pelíšky: „Tolik práce a přitom taková blbost". Čitatelia, či fanúšikovia Dobrého vojáka Švejka si možno spomenú na veľmi milý dialóg medzi Švejkom a vojenským sluhom poručíka Duba. Pre nezainteresovaných, poručík Dub je postava, ktorá je posadnutá Švejkom, vedie s ním permanentné spory a silou mocou sa snaží Švejka dostať do väzenia. Vojenský sluha poručíka Duba teda v tom spomínanom dialógu informuje Švejka asi takto: „Ten můj starej se na tebe zase vyptával." A Švejk mu odpovedá: „Ale to je od něho moc hezké, že se na mně ptá." Aj nám v Pente sa chce redaktorom Denníka N povedať: „to je moc hezké, že o nás píšete a ptáte se", sme radi, že existencia Penty dáva Vášmu novinárskemu životu zmysel. Nezabudnite však, že život je krátky a môžete sa do Penty tak zapozerať, že vám ten skutočný život utečie ako prvý sneh v dobe globálneho otepľovania.

Dovolím si taký provokatívny návrh na záver: Čo tak začať aspoň malou psychohygienou v podobe disclaimeru na konci každého článku o Pente? Navrhujem nasledovné znenie: „Denník N vznikol na protest proti vstupu skupiny Penta do denníka SME. Milý čitateľ, prosím ber túto skutočnosť pri čítaní našich článkov na vedomie a buď k našim slabostiam zhovievavý. My sa snažíme, ale zatiaľ nemôžme inak."
 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.