Fakty a mýty o kauze Gorila

pentaokauze.sk

1. Mýtus: Akcia Gorila bola legitímna a legálna.

Fakty: Ak sa vôbec akcia pod takýmto menom uskutočnila, určite nebola ani legitímna a ani legálna. Ústavný súd zrušil rozhodnutia krajského súdu, na základe ktorých malo dôjsť k odpočúvaniu bytu v tzv. kauze Gorila.

Slovenský trestný poriadok stanovuje podmienky za akých je možné použiť dôkazné materiály v trestnoprávnom konaní. Tzv. spisy Gorila sú v hrubom rozpore s týmito predpokladmi (viď článok). Autenticita "spisu Gorila" nebola dodnes potvrdená a dokonca aj údajný "pôvodca spisu" (Slovenská informačná služba) nikdy nepotvrdil jeho pôvod. Podľa verejne dostupných zdrojov mala Slovenská informačná služba uviesť, že "spis" len pripomína akési opisné vyhodnotenie záznamov z odpočúvania.

Z toho vyplýva, že "spis Gorila" je buď výmyslom, spravodajskou hrou zasadenou do dobových súvislostí s čiastočným využitím rôznych odpočúvaní, a teda nemôže slúžiť ako dôkaz v trestnom konaní, alebo môže mať úplne či čiastočne základ v spravodajskej činnosti, napr. Slovenskej informačnej služby. Ani jedno a ani druhé samozrejme nepreukazuje pravdivosť obsahu "spisu".

2. Mýtus: Gorila je dôkazom, že daňoví poplatníci boli korupčnými praktikami okradnutí o stovky miliónov.

Fakty: Spisy Gorila žiadny takýto dôkaz neprinášajú. Naopak, v rozpore s realitou veľmi nepresným a zavádzajúcim spôsobom popisujú záujmy investičnej skupiny Penta v tzv. transakciách.

Penta na tieto tvrdenia zareagovala zverejnením podrobného a faktografického stanoviska ku všetkým transakciám v spise Gorila. Penta verejne vyhlásila, že v uvedených transakciách nebola Slovenská republika pripravená ani o 1 euro a ani o 1 Sk. Vo všetkých úspešných privatizačných tendroch, ktorých sme sa v našej histórii zúčastnili, sme preukázateľne uspeli predložením najlepšej ceny, resp. najvýhodnejších podmienok.

3. Mýtus: Penta a jej právnici bránia vyšetrovaniu kauzy.

Fakty: Nebránime vyšetreniu kauzy, naopak, je aj v našom záujme, aby bolo vyšetrovanie ukončené s jasnými závermi. Od začiatku vyšetrovania spolupracujeme a vyšetrovaciemu tímu poskytujeme plnú súčinnosť. Nepovažujeme však za správne mlčať vtedy, ak dochádza k zjavnému porušovaniu zákona a nezávislosti priebehu vyšetrovania.

4. Mýtus: Skutky v kauze Gorila sa vyšetrovaním potvrdzujú

Fakty: Buď sa vyšetrovaním potvrdzuje korupcia, čo znamená, že vyšetrovatelia získali konkrétne dôkazy, za ktorými musí nasledovať obvinenie konkrétnych osôb, alebo sa vyšetrovaním potvrdzuje, že existovali osoby, prebiehali procesy, či transakcie, o ktorých sa v spisoch Gorila píše. Avšak bez korupcie, či páchania inej trestnej činnosti.

Vychádzajúc z dostupných informácií o priebehu trestného konania, malo byť v kauze Gorila vedených 23 trestných stíhaní. Z nich 6 je údajne stále otvorených. Minimálne v dvoch veciach by podľa policajného prezidenta mohlo byť vyšetrovanie ukončené začiatkom budúceho roka. Z uvedeného vyplýva, že až 17 trestných stíhaní už bolo zastavených bez vznesenia obvinenia voči konkrétnym osobám! Neexistuje lepšia odpoveď na otázku, či sa informácie z tzv. spisu Gorila potvrdili a preukázali, alebo nie.


 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.