Stanovisko finančnej skupiny Penta k údajným audionahrávkam kauzy Gorila

Stanovisko finančnej skupiny Penta k údajným audionahrávkam kauzy Gorila

PENTA

"Na základe zverejnených informácií, mala redakcia spravodajstva TV JOJ, ale podľa najnovších informácií aj ďalšie redakcie, dostať prístup k audio súboru, ktorý je nazvaný Gorila. Má sa jednať vraj o takmer 39 hodín zvukového záznamu. Vzhľadom k uvedenému by sme chceli zaujať nasledovné stanovisko:

  • Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané. Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti a preto podávame trestné oznámenie.
  • S nahrávkami, bez ohľadu na to, či sa má jednať o tie, ktoré mali byť nájdené na pracovnom stole u Mariána Kočnera, alebo sa jedná o úplne iný zdroj, je zjavne nezákonne manipulované, sú s najväčšou pravdepodobnosťou kopírované, zostrihávané, či inak upravované, alebo dokonca vyrábané a preto ich považujeme za nedôveryhodné a nebudeme sa k ich obsahu ani teraz a ani v budúcnosti vyjadrovať. V tzv. kauze Gorila preto budeme reagovať a ďalej sa vyjadrovať už len k výstupom, ktoré sa týkajú oficiálneho vyšetrovania. K samotnému nájdeniu údajných nahrávok sme už zverejnili náš komentár tu 
  • Žiadame, aby v záujme dôveryhodnosti, zverejnili príslušné orgány v plnom znení tzv. znalecký posudok k nahrávkam, o ktorom médiám hovoril bývalý vyšetrovateľ Kyselica. Máme zásadné pochybnosti o tom, že by uvedený znalecký posudok mohol presvedčivo vyvrátiť podozrenia, že dané nahrávky nie sú upravovaným, či inak manipulovaným materiálom.
  • Pri dnešných technologických možnostiach, sa nedá vylúčiť prakticky žiadna možnosť výroby a účelovej úpravy akýchkoľvek zvukových záznamov. Zvlášť, ak je zjavné, že s takýmito záznamami manipulujú nezákonne rôzne osoby s pochybnými motívmi.

K samotnej kauze Gorila a jej vyšetrovaniu, chceme uviesť nasledovné:

  • Verejný záujem v tejto kauze spočíva v tom, aby sa vyšetrovaním zistilo, či napríklad skupina Penta používala pred viac ako 14 rokmi nezákonné metódy na presadzovanie svojich záujmov a či svojou činnosťou spôsobila finančnú ujmu slovenským daňovým poplatníkom.
  • K tomuto sme počas uplynulých 8 rokov poskytli množstvo informácií, všetky sú v koncentrovanej podobe zverejnené na webe www.kauzagorila.sk. Z týchto informácií a aj zo samotného vyšetrovania jasne vyplýva, že neexistuje žiadna transakcia, kde by Penta pripravila slovenských daňových poplatníkov čo len o korunu. Vyšetrovací tím má a mal dostatok kapacít a zdrojov, aby všetky transakcie spomínané v spisoch Gorila preskúmal a vyvodil z toho dôsledky.
  • Ústavný súd označil údajnú akciu SIS, ktorá vystupuje pod názvom Gorila, za nezákonnú. Z rozhodnutia Ústavného súdu z novembra 2012 jasne vyplýva, že akýkoľvek štátny orgán, ktorý by disponoval nahrávkami z tohto údajného odpočúvania, je povinný ich zničiť! Viac k nezákonnosti nahrávok - tu
  • Z rozhodnutia Ústavného súdu je zrejmé, že orgány, ktoré mali realizovať tzv. odpočúvanie bytu na Vazovovej, klamali samotný súd a vymýšľali si zdôvodnenie odpočúvania ako aj samotné osoby, ktoré mali odpočúvať. Toto je samo o sebe trestný čin a nie dôveryhodný podklad pre trestné konanie.
 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.