SaS: Odchod Gašpara nestačí, NAKA je prešpikovaná obskúrnymi a pochybnými živlami

SaS: Odchod Gašpara nestačí, NAKA je prešpikovaná obskúrnymi a pochybnými živlami

SITA

BRATISLAVA 18. apríla (SITA) - Aj keď je odchod Tibora Gašpara z čela polície nevyhnutný, neznamená to, že sa v polícii niečo reálne zmení. Na tlačovej besede to dnes uviedla poslankyňa NR SR za opozičnú stranu SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová s tým, že Policajný zbor SR a predovšetkým Národná kriminálna agentúra sa v súčasnosti nachádzajú v rozklade. NAKA je pritom podľa opozičnej poslankyne riadená ľuďmi, ktorých do vedúcich pozícii pretlačila takzvaná trenčiansko-nitrianska skupina, inak známa aj ako bödörovci. Na obsadzovaní pozícii týmito ľuďmi má podľa Nicholsonovej zásluhu predovšetkým Tibor Gašpar a ešte stále šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer, obaja so silnými prepojeniami na bödörovcov.

"Podľa informácií operatívca, ktorý prišiel prvý so spisom Gorila, to bol práve Tibor Gašpar, kto zabezpečil, aby sa tento spis dostal z Bratislavy do Nitry, aby sa mu mohol venovať operatívec blízky Gašparovi, práve Róbert Krajmer. A je dôvodné podozrenie, že si Krajmer vyslúžil svoj služobný postup do čela NAKA práve preto, že Gorilu utopil v nitrianskom policajnom pralese," uviedla. Súčasný šéf NAKA Peter Hraško bol pritom v minulosti podľa Nicholsonovej od roku 2012 Krajmerovým zástupcom na protikorupčnej jednotke. V roku 2015 sa následne stal šéfom NAKA. "Hraško je podľa slov policajtov priamo z vnútra Policajného zboru Róbertovi Krajmerovi hlboko zavďačený za to, že si ho v roku 2012 vybral za svojho zástupcu a umožnil mu tak návrat do Policajného zboru," zdôraznila Nicholsonová. Riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník pôsobil v čase zriadenia NAKA ako riaditeľ protikorupčnej jednotky expozitúry stred. "Teda bol podriadeným Róberta Krajmera," povedala Nicholsonová. Slobodníkov zástupca Milan Mihálik sa podľa Nicholsonovej objavil na medializovanej fotografii s ľuďmi blízkymi bödörovcom. Riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky Vladimír Kúdela sa zase stal Krajmerovým zástupcom po odchode Petra Hraška do čela NAKA. "Podľa policajtov prišiel ako absolútne neznalý problematiky," povedala Nicholsonová. V súvislosti s Krajmerom, ktorý je ešte stále v čele protikorupčnej jednotky a aj keď z pozície odíde, nechystá sa odísť do civilu, existuje podľa Nicholsonovej predpoklad, že bude "naďalej preventívne odstraňovať operatívne informácie, ktoré by mohli uškodiť Smeru alebo ich oligarchom".

Poslanec NR SR Ľubomír Galko zdôraznil, že v súčasnosti je NAKA "prešpikovaná obskúrnymi a pochybnými živlami, u ktorých je podozrenie, že sú súčasťou organizovaného zločinu". Preto nepokladá za správne, aby Tibor Gašpar ostával vo funkcii ešte jeden a pol mesiaca. Na druhej strane je podľa Galka dôležité, že o pomeroch v polícii začínajú rozprávať samotní policajti. "Tým sa napĺňajú všetky zlé tušenia občanov, teda, že NAKA tu nie je na presadzovanie práva a spravodlivosti, ale že bola pretvorená na ochranu vyvolených," povedal s tým, že toto sa deje aj vďaka absolútnej nečinnosti policajnej inšpekcie. Aby sa tento stav zmenil, musia podľa Galka odísť z funkcií riaditeľa NAKA Hraško a šéf inšpekcie Milan Lučanský. "Zároveň chcem pripomenúť, že explicitnou požiadavkou protestujúcej verejnosti bol, aj stále je, aj okamžitý odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika," dodal Galko.

 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.