NR SR: Výbor o Gorile nerokoval, prokurátor neprišiel

NR SR: Výbor o Gorile nerokoval, prokurátor neprišiel

SITA

BRATISLAVA 12. mája (SITA) – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na mimoriadne rokovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru neprišiel. Iniciátorom rokovania bola opozícia na čele s Danielom Lipšicom, ktorá chcela počuť, ako pokračuje vyšetrovanie kauzy Gorila. Kováčik sa ospravedlnil z rokovania listom. „Nie je možné poskytovať informácie o vyšetrovaní, lebo vec je živá. Vyšetrovanie prebieha. Ide o náročné a rozsiahle dokazovanie,“ konštatoval Kováčik v liste s tým, že vyšetrovanie sa týka rokov 2005 a 2006. Zároveň zdôraznil, že dozorujúci prokurátor využíva svoje oprávnenia. „Po skončení vyšetrovania a právoplatnom ukončení sám požiadam o vystúpenie pred výborom, kde rozoberiem priebeh vyšetrovania kauzy. Preto žiadam o ospravedlnenie z tohto rokovania,“ uviedol Kováčik v liste. Jeho list prečítal predseda výboru Jaroslav Baška. Ešte predtým však poslanci vládneho Smeru neschválili program rokovania výboru.

Lipšic je presvedčený, že Kováčik zametá pod koberec najväčšie kauzy na Slovensku. Upozornil, že v minulosti Kováčik vzal späť žiadosť o zbavenie mlčanlivosti šéfa SIS a zamietol zbaviť mlčanlivosti príslušníka SIS, ktorý na kauze pracoval. Podľa Lipšica dnes prokurátor neprišiel, pretože jeho zámerom je zahladzovať kauzu pod koberec. Zároveň upozornil, že Jaroslav Haščák vraj rozpráva, že sa neobáva Gorily, lebo má informácie o priebehu vyšetrovania. Poslanec NR SR Ľubomír Galko vníma Kováčikovu neprítomnosť ako pohŕdanie poslancami výboru. Gábor Gál zo strany Most-Híd navrhol zvolať opakovane rokovanie výboru na budúci týždeň s tým, že Kováčik musí prísť, aj keby nič na rokovaní nepovedal.

© SITA 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.