VIA IURIS: Bývalý šéf kontrarozviedky SIS robil pre Pentu

VIA IURIS: Bývalý šéf kontrarozviedky SIS robil pre Pentu

SITA

BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomír Arpáš dva mesiace po odchode z tajnej služby začal spolupracovať so spoločnosťou Penta cez firmu Barkont, informovala o tom dnes Via Iuris. Arpáš mal podľa nej dodávať analýzy v oblasti zdravotníctva. „Týmto v podstate potvrdili autentickosť časti spisu Gorila, kde sa hovorí o tejto spolupráci," povedal dnes novinárom na tlačovej besede Via Iuris Marek Vagovič.

Arpáš podľa spisu Gorila mal predať nahrávky z bytu na Vazovovej ulici finančnej skupine Penta za štyri milióny korún, ďalšie dva mal podľa Gorily zaplatiť bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek. Penta aj Arpáš dnes podľa Vagoviča priznávajú, že spolupracovali, peniaze od Penty však nedostával za predaj nahrávky, ale za reálnu prácu v oblasti zdravotníctva. „Podľa nás je to veľmi závažné, pretože sa ukazuje, že to, čo je napísané v spise, si nikto nevycucal z prsta," konštatoval Vagovič. V spise Gorila sa uvádza, že Penta nevyplatila Arpáša priamo, ale cez firmu Barkont.

Bývalý šéf kontrarozviedky SIS podľa Vagoviča priznáva, že spoločnosti Barkont dodával analýzy v oblasti zdravotníctva, zmluva trvala asi rok a pol. Arpáš rovnako uviedol, že komunikoval iba s Alojzom Lorencom, ktorý vtedy pracoval pre spoločnosť Penta.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik podľa Vagoviča celé štyri roky robí všetko pre to, aby sa kauza Gorila náležite neobjasnila. „Aj vo veci predaja týchto nahrávok sa začalo pred niekoľkými mesiacmi trestné stíhanie. Polícia podľa všetkého začala preverovať, či došlo k platbám a predaju nahrávky, ale špeciálny prokurátor po krátkom čase to trestné stíhanie zrušil, pričom odmieta zverejniť dôvody, pre ktoré to urobil," konštatoval Vagovič. Neskôr sa trestné stíhanie obnovilo. „Ale na to, aby sa objasnilo, či naozaj došlo k predaju nahrávok, treba vypočúvať aj kľúčových svedkov, Petra Holubeka a Ivetu Šimovú, ktorí v spise Gorila píšu, akým spôsobom malo dôjsť k predaju nahrávok," dodal Vagovič.

Via Iuris doterajšie vyšetrovanie kauzy Gorila považuje za absolútne neuspokojivé. „Po takmer štyroch rokoch vyšetrovania tu nie je žiadna obvinená osoba, prokuratúra odmieta verejnosť informovať o takmer všetkých skutočnostiach odvolávajúc sa na ohrozenie vyšetrovania, ktoré zatiaľ neprináša žiadne výsledky. Napriek závažným skutočnostiam, ktoré sa týkajú predaja nahrávky, došlo na jar tohto roku k zastaveniu trestného stíhania zo strany dozorujúceho špeciálneho prokurátora Kováčika, pričom odmietol informovať o dôvodoch tohto kroku. Odmieta tiež zbaviť mlčanlivosti dvoch kľúčových svedkov, od ktorých pochádzajú informácie o predaji nahrávky," konštatovala Zuzana Čaputová z Via Iuris.

Vzhľadom na doterajšie výsledky vyšetrovania Via Iuris požiada generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o prešetrenie zákonnosti postupu špeciálneho prokurátora.

Investičná skupina Penta zásadne odmieta akékoľvek špekulácie o tom, že by jej či už priamo alebo sprostredkovane ktokoľvek odovzdal či predal akékoľvek nahrávky, ktoré by mali súvis s tzv. spismi Gorila, uviedol pre agentúru SITA Martin Danko z Penty. Penta približne v rokoch 2006 - 2008 spolupracovala s Ľubomírom Arpášom, ktorý v čase tejto spolupráce nebol podľa Pente dostupných informácií v pracovnom pomere v SIS a ani v iných bezpečnostných zložkách štátu. „Pán Arpáš s Pentou spolupracoval na dodávaní informácií, ktoré mali charakter obchodného tajomstva a súviseli s naším záujmom o rôzne podnikateľské sektory na Slovensku, vrátane zdravotníctva. Išlo o informácie o možných obchodných transakciách, o konkurencii či dôležitých hráčoch v danom sektore. Chceme však zdôrazniť, že sme nevyužívali ani nevyžadovali informácie, ktoré by boli chránené služobným či štátnym tajomstvom," vysvetlil Danko. Spoluprácu s Arpášom realizovali prostredníctvom firmy Barkont, ktorá nebola súčasťou skupiny Penta. „Dôvodom takejto formy bola potreba zachovania obchodného tajomstva voči tretím stranám," uzavrel Danko.

 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.