Ako sa našiel USB kľúč u Kočnera?

10. okt 2019
Martin Danko

Denník SME priniesol v pondelok 7.10.2019 článok, ktorý detailne informuje o tom, ako prebiehala domová prehliadka v nehnuteľnostiach Mariána Kočnera. Leitmotívom článku je priam detektívne podaný príbeh nájdenia USB kľúča s nahrávkami z kauzy Gorila. Je pritom zarážajúce, že SME vcelku otvorene priznáva, že USB kľúč mohol byť do Kočnerovho domu „podhodený“. Ak by sa to potvrdilo, môže to mať značné dopady na zákonnosť dôkazov, ktoré boli nájdené počas domovej prehliadky. Nehovoriac o dôveryhodnosti obsahu takto zaistených predmetov. 

Údajné nahrávky z Gorily nemôžu slúžiť ako dôkaz

30. apr 2019
Škubla & Partneri

V mediách sa v poslednom období opakovane objavili konštatácie, podľa ktorých je možné prax, ktorú použili súdy v tzv. kauze Eugena Čuňa, aplikovať aj na nahrávky z kauzy Gorila. Inými slovami, ak súd uznal použiteľnosť nahrávok na trestnoprávne účely v kauze Čuňo, tak sa týmto precedensom môže riadiť aj pri kauze Gorila. Sme presvedčení, že je to veľmi chybná analógia a ponúkame k tomuto tvrdeniu konkrétne argumenty.

Prezident má pravdu. Spravodajské hry sú neprípustné.

15. sep 2017
Jaroslav Haščák, Managing Partner Penta Investments

Prezident SR Andrej Kiska je nútený opätovne reagovať na nepríjemnosti, ktoré mala jeho rodinná firma KTAG pri platení daní. Tentoraz nie na patálie s daňovými úradníkmi, či vyšetrovateľmi, ale na nelegálne zverejňovanie jej daňových tajomstiev.

A čo ústavnosť, páni poslanci?

22. jan 2016
Škubla & Partneri

Pri súčasnej inflácii právnych predpisov si už akosi zvykáme, že parlament často vydá predpis aj bez dôsledného uváženia právnych (a iných) dôsledkov tohto predpisu a následne čiastkovými novelami pristupuje k jeho zmene v závislosti od škôd, ktoré napáchal alebo v budúcnosti pravdepodobne napácha.

Čas odpočúvania a odpočívania

4. nov 2015
Škubla & Partneri

Dobre napísané zákony alebo rozumná súdna prax by mali určiť hranice, kedy príslušné orgány na základe súdneho rozhodnutia či „zo zákona" aj pred ním odpočúvať môžu a kedy naopak majú záznamové zariadenia nasadené ako informačno-technické prostriedky (ITP) - obrazne povedané - odpočívať.

Quo vadis, súdna kontrola I.

25. okt 2015
Škubla & Partneri

Týmto príspevkom by sme radi „odštartovali" právno-osvetové okienko týkajúce sa reálií slovenského odpočúvania. Nazvali sme ho „Vaše súkromie - naša vec". Nejde o vzletné pomenovanie, naopak, skôr o smutné vyjadrenie (hádam už minulých) pomerov v pokrývaní súkromia slovenskými orgánmi oprávnenými nasadzovať tzv. informačno-technické prostriedky (t.j. „odpočúvať").

Čo všetko vieme o Kauze Nagyová?

11. okt 2015
ŠKUBLA & PARTNERI

Udalosti polovice júna 2013 evokovali u českých susedov "štátny prevrat". Policajní príslušníci Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu vykonali zásah na Úrade vlády, Ministerstve obrany ČR a na rade ďalších miest po celej Českej republike, pričom zadržali deväť osôb, medzi inými aj dlhoročnú spolupracovníčku bývalého premiéra Petra Nečasa - mocnú šéfku vládneho kabinetu, Janu Nagyovú, uvádza internetový portál nasipolitici.cz, podľa ktorej celá kauza dostala svoj názov, ... a teda, „Kauza Nagyová".

Za všetkým len PENTA a Gorila...

18. aug 2015
ŠKUBLA & PARTNERI

Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic si s obľubou berie do úst zvučné meno jednej „nemenovanej finančnej skupiny". Z jeho dielne najnovšie pochádza článok „Ficove topánky," ktorý pred pár dňami uverejnil Denník N, v ktorom si Lipšic vzal na paškál reakciu Roberta Fica na ranný facebookový status Igora Matoviča. Viaceré Lipšicove vyjadrenia možno opäť raz považovať za nachádzajúce sa minimálne na tzv. hrane prijateľnej kritiky, resp. hrane kritiky neprijateľnej.

Na Slovensku už zase Gorila

18. júl 2015
Milan Žitný

Český spravodajský portál zverejnil článok sumarizujúci „příběh o slovenské Gorile", ktorý spomína vo svetle nadchádzajúcich parlamentných volieb a poukazuje na problém opozičných strán, ktoré miesto získavania priazne voličov „využívají nevyšetření těchto kauz ke svému grotesknímu ,‚PR'" nevynímajúc exministra vnútra D. Lipšica, ktorému vo voľbách hrozí neúspech.

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.