Vypočutý Holúbek II

Vypočutý Holúbek II

Mgr. Martin Škubla, Škubla & Partneri, zakladajúci partner

Tlačové vyhlásenie politikov Slobody a Solidarity súvisiace s výsluchom Petra Holúbeka mi pripomenulo udalosti spred jeden a trištvrte roka. Vtedy jeden zo signatárov tohto vyhlásenia a zároveň bloger etrendu.sk J. Mihál napísal po zmene vlastníka Trendu blog „Aký je to pocit, keď váš blog kúpi Penta". Pán bloger vtedy potreboval s buchnutím dverí odísť z blogoviska Trendu, čo sa mu ale nedalo bez vysvetlenia istých vecí.

A tak v snahe dištancovať sa od čo len náznaku väzieb na Pentu - najmä v súvislosti so stranou Nádej spomenutou v spise Gorila ako jej údajný projekt; strany, ktorej jednou z hlavných tvári bol vtedy práve Mihál - uviedol:

"Na dvoch alebo troch stretnutiach sa o „Odvodovom bonuse" hovorilo aj za prítomnosti Jozefa Špirka (vtedy bol jedným z menšinových spoločníkov Penty). Pán Špirko bol vysokopostaveným funkcionárom Republikovej únie zamestnávateľov, ktorá podporila vydanie knihy „Odvodový bonus" a zrejme preto sa zaujímal o stranu Nádej.".

Maléry pána účtovníka (s výhovorkami)

Napísal som vtedy pod jeho blog o.i. túto reakciu:

„Niekedy pred parlamentnými voľbami v roku 2006 som sa na ministerstve zdravotníctva rozprával s pánom Mihálom o politickej strane Nádej. (...)

Pán Mihál kandidoval za stranu Nádej v parlamentných voľbách (...). (...) určite som sa k Nádeji vyjadril trochu s dešpektom a zároveň s počudovaním, že za ňu J. Mihál vôbec kandiduje. Pán Mihál bol vtedy mojim postojom prekvapený, lebo (...) Špirko z Penty predsa Nádej podporuje. A teraz sa čudoval, že ja, ktorého zjavne vnímal ako ďalšieho „človeka z Penty", vyjadrujem iný názor. (...)

(...) odniesol som si z tohto krátkeho rozhovoru jasný záver, že pán Mihál vnímal prostredníctvom osoby J. Špirka, že Penta Nádej podporuje. (...)

Teraz však pán Mihál tvrdí, že túto podporu pána Špirka vnímal inak, a to ako podporu, či len nejaký záujem vysokého predstaviteľa RÚZ o dianie v Nádeji. No mne vtedy pán Mihál hovoril niečo diametrálne odlišné. A teraz sa vykrúca zvláštnym vysvetľovaním. Zjavne aby údajný obraz jeho „dešpektu voči Pente" neutrpel vážnejšie trhliny."

Signatár s „čistým životopisom"

Samozrejme, Kováčik neodkladal žiadne vypočutie 10 rokov. V trestných veciach špecializovaného tímu Gorila, ktoré dozoruje, mohol čokoľvek „odkladať" jedine odvtedy, ako toto stíhanie pod jeho dozorom začalo...

Mihál je signatárom listu SaS, v ktorom navrhujú generálnemu prokurátorovi, aby inicioval voči špeciálnemu prokurátorovi disciplinárne konanie, a to aj preto, že Holúbek bol vypočutý až po desiatich rokoch od realizácie odpočúvania Gorila, čo komentujú nasledovne: „Fakt, že vypočutie Petra Holúbeka po celý čas odkladal špeciálny prokurátor, je ďalšou priťažujúcou okolnosťou v jeho profesionálnom životopise.".

Samozrejme, Kováčik neodkladal žiadne vypočutie 10 rokov. V trestných veciach špecializovaného tímu Gorila, ktoré dozoruje, mohol čokoľvek „odkladať" jedine odvtedy, ako toto stíhanie pod jeho dozorom začalo, t.j. od r. 2012, resp. v prípade iných stíhaní neskôr. Aktuálne stíhanie, kde bol Holúbek vypočutý, začalo v júni 2015 a to, ako som na blogu uviedol, odkladali tri roky policajti.

Vypočutie Holúbeka? Nejde skôr o fiasko polície?

Navyše ešte pred nedávnym vypočutím P. Holúbeka bolo medializované, že špecializovaný tím Gorila, mimochodom zriadený 9.1.2012, požiadal o zbavenie mlčanlivosti P. Holúbeka raz, a to až v roku 2013 (!).

T.j. až po roku od začatia „veľkého" trestného stíhania v kauze Gorila!

Inak - nediplomaticky povedané - až vtedy, keď už z nálezu ústavného súdu z 20.11.2012 vyplynulo, že Holúbek v trestnej veci Gorila k samotnému odpočúvaniu a jeho obsahu nemôže byť vypočutý. Čomu rozumel donedávna aj samotný Holúbek. A veľmi, veľmi dobre tomu rozumie polícia, ktorá prípad vyšetruje. Čo teda kto blokoval?

A v roku 2014 bol Holúbek volaný v trestnej veci dozorovanej priamo generálnou prokuratúrou na výsluch týkajúci sa Gorily, keď však pochopil, že bude musieť vysvetľovať veci súvisiace s pochybeniami SIS, už sa mu vypovedať nechcelo.

A ešte dva príklady. Za éry ministra vnútra Lipšica prebiehalo ešte jedno stíhanie Gorily (2010 - 2011), kde vyšetrovateľ žiadal o vypočutie Holúbeka (nepochodil u SIS), pričom vec dozoroval prokurátor vojenský, nie špeciálny.

A v roku 2014 bol Holúbek volaný v trestnej veci dozorovanej priamo generálnou prokuratúrou na výsluch týkajúci sa Gorily, keď však pochopil, že bude musieť vysvetľovať veci súvisiace s pochybeniami SIS, už sa mu vypovedať nechcelo.

Aj tieto výsluchy blokoval špeciálny prokurátor?

Nádej v zelených šortkách

Ale to je len drobná škvrna na inak iba marketingovom vyjadrení SaS. Podstatnejšie je iné: to neskutočné pokrytectvo jedného z jeho signatárov.

Podpredseda strany, ktorý vnímal už v roku 2006 stranu Nádej, v ktorej sa chcel politicky realizovať, ako podporovanú Pentou, o 8 rokov na blogu napísal, ako on nemal pomaly od detstva rád Pentu lebo veď VÚB Kupón, kde zmizli peniaze jeho mamy, lebo Lorenc atď. A že ani tú Nádej nevnímal ako niečo spojené s Pentou, lebo veď Špirko bol len menšinový akcionár v Pente a on ho vnímal viac ako podpredsedu RÚZ atď.

Podpredseda strany, ktorý vnímal už v roku 2006 stranu Nádej, v ktorej sa chcel politicky realizovať, ako podporovanú Pentou, o 8 rokov na blogu napísal, ako on nemal pomaly od detstva rád Pentu...

Keby nič nenapísal, bolo by lepšie. Lebo takto bolo jasné, že sa iba vyhovára. A v 2006-om roku táto bilbordová tvár Nádeje poznala samozrejme všetky verejné klepy o VÚB Kupóne aj Lorencovi, ktorým dnes už prikladá takú dôležitosť.

A aktuálne pán Mihál podpredsedá strane, ktorá mala v máji 2010 k dispozícii spis Gorila, kontaktoval ich kvôli nemu vtedy bývalý Arpášov zástupca z kontry SIS Ján Feranc, o tri roky preslávený kauzou regionálnej obstarávacej agentúry z Plachtiniec. Vtedy v 2010-om roku Mihál (ani SaS) nepodal(i) trestné oznámenie, ale vstúpil(i) do vlády s tými, ktorých už o rok a pol o dušu kvôli Gorile kritizoval(i).

Takže toľko ku kritike čistoty trestného stíhania Gorila a najmä tomu, kto ju posudzuje. Ale čo sa čudujem. Netreba predsa čakať nové vetry zo starých zadkov. Aj keď majú dnes natiahnuté zelené šortky.

foto: littlesam/Shutterstock.com
 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.