Trestne stíhať zničenie nelegálnych nahrávok je absurdné

20. júl 2020
PENTA

Kauza Gorila opäť strhla na seba pozornosť a to dokonca uprostred leta, ktoré je bohaté na plagiátorské kauzy predstaviteľov súčasnej vládnej koalície. Gorila vďačí tejto neočakávanej pozornosti Svetovému združeniu bývalých politických väzňov. To ešte vlani malo podať trestné oznámenie kvôli skartácii originálu nahrávky, ktorá sa mala týkať nezákonných odpočúvaní v kauze Gorila.

Ako sa vyšetruje Gorila?

25. okt 2019
PENTA

Napriek tomu, že samotné vyšetrovanie kauzy už trvá skoro 8 rokov, sú o podrobnostiach a výsledkoch tohto vyšetrovania známe len veľmi útržkovité informácie. Dozorujúci prokurátor a aj vedenie polície opakovane avizovali, že predložia o výsledkoch vyšetrovania podrobnú správu. Dodnes sa tak nestalo. Rozhodli sme sa preto, že na základe dostupných informácií ponúkneme vecný a faktografický pohľad k tomu, ako sa vyšetrovanie vyvíjalo a kam sa k dnešnému dňu dostalo.

Ako sa našiel USB kľúč u Kočnera?

10. okt 2019
Martin Danko

Denník SME priniesol v pondelok 7.10.2019 článok, ktorý detailne informuje o tom, ako prebiehala domová prehliadka v nehnuteľnostiach Mariána Kočnera. Leitmotívom článku je priam detektívne podaný príbeh nájdenia USB kľúča s nahrávkami z kauzy Gorila. Je pritom zarážajúce, že SME vcelku otvorene priznáva, že USB kľúč mohol byť do Kočnerovho domu „podhodený“. Ak by sa to potvrdilo, môže to mať značné dopady na zákonnosť dôkazov, ktoré boli nájdené počas domovej prehliadky. Nehovoriac o dôveryhodnosti obsahu takto zaistených predmetov. 

Údajné nahrávky z Gorily nemôžu slúžiť ako dôkaz

30. apr 2019
Škubla & Partneri

V mediách sa v poslednom období opakovane objavili konštatácie, podľa ktorých je možné prax, ktorú použili súdy v tzv. kauze Eugena Čuňa, aplikovať aj na nahrávky z kauzy Gorila. Inými slovami, ak súd uznal použiteľnosť nahrávok na trestnoprávne účely v kauze Čuňo, tak sa týmto precedensom môže riadiť aj pri kauze Gorila. Sme presvedčení, že je to veľmi chybná analógia a ponúkame k tomuto tvrdeniu konkrétne argumenty.

Gorila podľa Mitríka I. - Hovorca služby riaditeľom

9. okt 2017
Mgr. Martin Škubla, Škubla & Partneri, zakladajúci partner

V nedávnom rozhovore pre TREND bývalý šéf SIS z Radičovej éry Karol Mitrík porozprával o Gorile. Pre Trend prvýkrát, pre rôzne médiá od ohlásenia kandidatúry na šéfa NKÚ pred 2 rokmi cca desiaty. A hoci dnešný riaditeľ NKÚ vyvoláva niekedy svojim prejavom rozpačité pocity, prinajmenšom v zásadnejších vyjadreniach ku Gorile si neprotirečí.

Gorila podľa Mitríka II. - Keď sa pomýli, aj pravdu povie

2. okt 2017
Mgr. Martin Škubla, Škubla & Partneri, zakladajúci partner

Mitrík jednoducho nemá zásadný dôvod o Gorile klamať, nanajvýš sa občas mýli. Do služby totiž nastúpil v čase, keď boli nahrávky Gorily už skartované a spravodajský spis uložený v archíve, kam nemohol - ako priznáva - nahliadnuť ani on sám.

Gorila podľa Mitríka III. - Zvodka kádehákom

25. sep 2017
Mgr. Martin Škubla, Škubla & Partneri, zakladajúci partner

V už viackrát spomenutom nedávnom rozhovore v TRENDe Mitrík zaujímavo komentoval aj obchodovanie s informáciami v SIS. Kontextu týchto informácií je však možné lepšie porozumieť, keď po 2 rokoch oprášime polozabudnutú kauzu zvodky o Gorile.

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Kliknutím na tlačidlo Súhlasím alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac info.