UČITELIA: Iniciatíva učiteľov podporuje protikorupčný pochod študentov

UČITELIA: Iniciatíva učiteľov podporuje protikorupčný pochod študentov

SITA

BRATISLAVA 3. júna (SITA) - Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) podporuje protikorupčný pochod študentov. Ako ďalej píše ISU vo vyhlásení z 22. mája zverejnenom na jej webstránke http://isu.sk/, na ktoré dnes e-mailom upozornili médiá, pozorne a citlivo vnímajú iniciatívu študentov v ich odvážnom boji proti korupcii. „Korupcia, klientelizmus a plytvanie verejnými prostriedkami je akútny a závažný problém, ktorý devalvuje morálku, na čo dopláca celá spoločnosť. Prerastá do všetkých odvetví a má negatívny dopad aj vo finančne poddimenzovanom školstve,“ píše ďalej ISU a vyzýva svojich kolegov a ostatných občanov, aby sa pridali k ich podpore.

Iniciatíva slovenských učiteľov ďalej tvrdí, že „len aktívny tlak verejnosti môže naštartovať zmeny, na konci ktorých bude transparentná spoločnosť“. Učitelia z ISU si vážia záujem študentov o veci verejné, ich angažovaný postoj. „My, pedagógovia z Iniciatívy slovenských učiteľov, podporujeme študentov v protestných aktivitách. Veríme, že tak ako v roku 1989 to budú práve oni, ktorí prispejú k pozitívnym zmenám na Slovensku,“ tvrdia členovia ISU.

Veľký protikorupčný pochod zorganizovali ešte v apríli v Bratislave stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka. Ich požiadavky na vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila, odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara a odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zostali nevyriešené, preto organizujú ďalší pochod 5. júna, a to v Bratislave a Košiciac.

© SITA

 

V decembri 2011 došlo na internete k zverejneniu dokumentov, ktoré sa prezentujú ako výsledok spravodajskej činnosti Slovenskej informačnej služby (akcia Gorila) a ktorých obsahom sú údajné korupčné praktiky pri nakladaní so štátnym majetkom a verejnými prostriedkami. Vzhľadom na to, že vyšetrovanie tejto kauzy stále prebieha, rozhodli sme sa na jednom mieste zhromaždiť komplexné materiály, ktoré ponúkajú vecný a hlavne faktografický pohľad. Sme presvedčení, že každý, kto má záujem pochopiť kauzu Gorila v celom kontexte a zaujímajú ho detaily, bude považovať túto webovú stránku za užitočný informačný zdroj.